Sprawy o rozwód zasadniczo wiążą się z dużymi emocjami, więc warto poznać pytania jakie mogą paść na sali rozpraw, aby móc się do nich przygotować.
Zakres pytań Sądu jest różny w zależności od tego czy jest to rozwód bez orzekania o winie lub z orzeczeniem o winie bądź czy mamy do czynienia z ustaleniem kwestii dotyczących dzieci (władza rodzicielska, miejsce zamieszkania, kontakty, alimenty).
Podczas rozprawy jako pierwszy pytania zadaje sędzia prowadzący sprawę, następnie pełnomocnik reprezentujący daną stronę, a wreszci...
Czytaj dalejZgodnie z art. 898 par. 1 KC darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.
Z mojej praktyki zawodowej mogę wskazać, iż bardzo często do prób cofnięcia darowizny dochodzi we wskazanych poniżej sytuacjach:
– w sytuacji rozwodu i chęci odzyskania nieruchomości darowanej jednemu z małżonków przez drugiego małżonka lub jego rodzinę
– zaniedbywania przez obdarowanego darczyńcy
- całkowitego zerwania kontaktów obdarowanego z darczyńcą
– sporów rodzinnych skutkujących ustaniem prawidłowych relacji rodzinnych
Jak należ
Czytaj dalejTe i inne pytania często padają wśród moich klientów podczas pierwszego spotkania.
Przepisy nie wymagają, żeby któryś z rozwodzących się małżonków był reprezentowany w sprawie rozwodowej przez adwokata. Jest to wyłącznie ich wybór lub potrzeba.
Na pewno warto skorzystać z porady prawnej, dzięki której otrzymasz informacje nie tylko o procedurach sądowych, ale przede wszystkim o szansie satysfakcjonującego dla Ciebie rozstrzygnięcia sądowego.
Warto wybrać się na poradę już w trakcie rozstania i prze...
Czytaj dalejPrzemoc ekonomiczna najkrócej mówiąc to nielojalność małżonków w sprawach finansowych. Jest odmianą przemocy psychicznej i ma dwa główne oblicza.
Z jednej strony może polegać na wykorzystywaniu zależności finansowej współmałżonka, wydzielaniu mu pieniędzy czy też na całkowitym odcięciu od pieniędzy.
Z drugiej strony może oznaczać nieróbstwo współmałżonka, bierność w podejmowaniu starań na rzecz zaspokajania potrzeby rodziny.
Bardzo często pojawia się w rodzinach, w których tylko mąż pracuje zarobkowo, a żona zajmuje się dziećmi i domem.
Przemoc ekonomiczna to szeroki wachlarz nadużyć ekonomic...
Czytaj dalejZdrada małżeńska należy do zawinionych przesłanek rozkładu pożycia, z tymże trzeba ją przed Sądem udowodnić. Zgodnie z ogólną regułą procesu cywilnego strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne we wszystkich kwestiach, czy to wysokości alimentów, czy to kwestii winy. Dowodem w sądzie może być wszystko. Artykuł 227 Kodeksu postępowania cywilnego podaje, że przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Najbardziej pożądaną okolicznością byłoby posiadanie bezpośrednich dow...
Czytaj dalej