Jeżeli doszło do przypisania przestępstwa z art. 178 a § 1 kk to należy liczyć się z tym, że Sąd może chcieć zasądzić środek karny w postaci zakaz prowadzenia pojazdów, co nie oznacza jednak, że Sąd musi zabierać kierującym wszystkie posiadane przez niego kategorie prawa jazdy.
Niektórzy kierujący, w tym zwłaszcza zawodowi kierowcy, dysponują całym wachlarzem uprawnień począwszy od kategorii A do kategorii T włącznie.
Istnieje możliwość przekonania Sądu, aby pozostawił kierowcy kategorię B i zabrał pozostałe kate...
Czytaj dalejKażdemu kierowcy, który zostanie złapany na gorącym uczynku prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu przysługuje prawo do obrony.
Jak zachować się zaraz po zatrzymaniu przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków?
Za przestępstwo z art. 178 a § 4 kk grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, przy czym istnieje możliwość uniknięcia osadzenia w zakładzie karnym w dwóch sytuacjach:
- kierujący nie był dotychczas karany na karę pozbawienia wolności
- wydanie wyroku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary jest wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności ...
Czytaj dalej
Według obowiązujących aktualnie przepisów wyróżnia się stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości.
W przypadku jazdy w stanie po spożyciu mamy do czynienia jedynie z wykroczeniem.
Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości to już jednak przestępstwo i grożą za to znacznie bardziej poważniejsze konsekwencje niż za wykroczenie.
W polskim prawie jazda pod wpływem alkoholu dzieli się na 3 kategorie.